Chorvatsko
HR
HR

Jak se tam dostat?

Zde naleznete hlavně moje zkušenosti z cest do Chorvatska autem

Dá se jet třemi způsoby. Autem, vlakem, autobusem a samozřejmě se dá taktéž letět

Pokud bychom chtěli na dovolenou letět, nejlepší je se obrátit na cestovní kancelář, ta vše zajistí (letenku, odvoz z letiště, ubytování ...).

K Jadranu jezdí vlak nazvaný Jadran Expres. Vypravují jej České Dráhy. Specialitou tohoto vlaku jsou speciální vagony určené pro přepravu osobních automobilů, tudíž pokud si za volantem příliš nevěříte, ale nechcete se ochudit o volnost pohybu v Chorvatsku, můžete tohoto vlaku využít

Nejčastěji se ovšem do Chorvatska jezdí autem a cestu zde popíšu

HR
HR

Cesta autem - volba směru trasy

V zásadě existují dva směry, kudy jet autem do Chorvatska.

Přes Rakousko je cesta vhodná pro turisty z Čech a Jižní moravy. Přes Maďarsko je trasa vhodná pro turisty z jižní a východní Moravy

Pokud se rozhodujete kudy jet do Chorvatska, tak Vám napovím výhody a nevýhody obou tras

Rakousko:

  • Většinu cesty jedete po dálnici
  • Vyšší cestovní rychlost - budete na místě o něco rychleji
  • Na dálnici je bezpečněji než na státní silnici
Ale budete muset zaplatit za známku. To činí v eurozóně €7,90 (na Slovinsku jsem ji koupil za €8), v česku je to ovšem víc.

Maďarsko:

  • Pokud zvolíte trasu mimo dálnici (je kratší o víc než 100 km), neušetříte na čase, ale pouze na penězích.
  • Na dálnici si sice 100 km nadjetete, nicméně jedete po rovince a kdo tak jezdí, trasu chválí.
  • Pokud v noci není zrovna dopravní špička a auta nejedou ve štrůdlu, musíte dávat velkého bacha na zvěř u silnice. Pro mnoho lidí takto skončila dovolená, nebo byla aspoň pokažena.

Je tedy na Vás, jakou trasu si vyberete

HR
HR

Cesta autem - naplánování přesné trasy

Doporučuji Vám, abyste si otevřeli Google Maps a nechali vyhledat trasu z Vašeho bydliště do místa určení. Sice ta trasa nebude úplně ideální, ale je to základ pro další plánování - můžete libovolně "chytit" trasu a nastavit si průjezdní body jak se vám bude líbit (vyzkoušejte si).

Já osobně mám projeté trasy jak přes Maďarsko, tak přes Rakousko. Takže následuje popis dvou tras

HR
HR

Podpora

Jestli Vám byly mé rady, poznatky, mapky a videa užitečné, můžete mě podpořit. Nikdo Vás k tomu nenutí, ty informace jsou pro všechny a zdarma, nicméně pokud oceníte mé úsilí v tvorbě těchto stránek, můžete mě podpořit libovolně (malou) částkou kliknutím na ikonku pod tímto odstavcem ...

HR
HR

Cesta autem - Standardní trasa přes Rakousko - přes Vídeň

Do Vídně můžete přijet ze 3 směrů - od Stockerau, od Mikulova a od Bratislavy. Vyjmenováno po směru hodinových ručiček.

Na Stockerau se jezdí od Znojma - Znojmo, Hollabrunn, Stockerau, Wien. Dle posledních informací je dobré zakoupit pro tuto trasu známku již v ČR. Vídní Vás provede dálniční značení. Držte se směru Graz. Pokud jedete zpět, Vídní Vás protáhne směr Praha.

Trasu od Mikulova používá hodně turistů směřujících na jih. Jihomoraváci jedoucí od Břeclavi se na tuto trasu napojují u Wilfersdorfu. Trasa je: Mikulov-Drasenhofen-Poysdorf-Wilfersdorf-Gaweinstal-Wien. Asi 20 km před Vídní začíná dálnice A5 (musíte mít známku), Vídní Vás opět protáhne výborné značení. Poté již Vídní nádherně projedete směr GRAZ.

Důležitá věc: Až pojedete zpátky z dovolené, bude se vás značení snažit navést na východní obchvat Vídně S1 (zajížďka). Vy se ale držte směr A23/Favoriten a po několika kilometrech se začne objevovat značení Brno/Praha.

Takže jsme se vymotali z Vídně a fičíme po dálnici na Graz. Cca každých 30 km je na dálnici tzv. Raststation, což je odpočívadlo s benzinkou, parkovištěm a většinou i ubytovnou. Pokud jedete na LPG, jediná možnost natankování v Rakousku je na Raststation Loipersdorf, asi 100 km pod Vídní. LPG v Rakousku je dražší.

Jakmile se přiblížíte ke Grazu, zpozorněte. Uvidíte "Knoten Graz-Ost" - to ignorujte. Až na Knoten Graz-West budete sjíždět z dálnice. Zařadíte se do pravého pruhu. A teď pozor. Ten pruh se rozdělí na dva. Levý směr SLO/Spielfeld, vpravo myslím směr Německo, ale toho si nevšímáme. My se zařadíme do pruhu SLO/Spielfeld, podjedeme dálnici, stáčíme se doleva. Najedeme na dálnici A9 a frčíme směr Maribor/Marburg.

Videonávod - Průjezd Knoten Graz-West:

Pokud si chcete koupit týdenní SLO známku za €15 (dá se koupit i v Rakousku), můžete pokračovat stále rovně po dálnici, vjet do Slovinska a držet se směru Zagreb. Až do Ptuje pojedete po dálnici. Tudy jsem nejel, ale tak by to mělo být.

Pokud známku kupovat nechcete, jsou asi 3 objízdné trasy. Popíšu 2 z nich.

  • Sjeďte z dálnice asi 6 km před SLO hranicemi na Gersdorf. Hned za sjezdem odbočte na Mureck doleva. Až přijedete do Murecku, projeďte jej po hlavní a na konci města je odbočka doprava směr Slowenien. Odbočte a po 300 metrech přijedete na přechod A-SLO. Přejeďte hraniční most a dejte se doprava, směr Zagreb. Jeďte stále po hlavní, držte se směru Lenart. Přijedete do Lenartu. Pamatujte si, že Lenart vždy projedete (jak tam, tak i zpět) tak, že odbočíte první doprava a potom doleva na T křižovatkách (podívejte se do Google Maps). Z Lenartu pokračujte směr Ptuj, za Lenartem nadjedete dálnici (ne abyste na ni sjeli :) ). Po příjezdu do Ptuje se držte po hlavní cestě. Poté přijedete takovou prudkou pravou zatáčkou ke křižovatce, kde odbočíte doleva na Maribor a Ljubljanu. Po 200 metrech najedete na starý most a za starým mostem je křižovatka, kde odbočíte doleva, směr Videm, Majšperk. Pojedete stále po hlavní, v cestě bude jeden kruhový objezd, který projedete rovně (je u něj benzinka). Pokračujete stále po hlavní až přijedete na křižovatku, kde odbočíte doleva na Videm (cestou zpět je to směr Center). Po 400 metrech nadjedete východní obchvat Ptuje a pokračujete dále. Přijedete na kruhový objezd, kde zvolíte výjezd Žetale, Podlehnik. Poté pokračujete stále rovně. Přijedete do Tržce, v něm se hlavní cesta stočí doprava a po 100 m přijedete na křižovatku s hlavní cestou č. 9, kde odbočíte doleva (Zagreb). Tato odbočka je při cestě zpět značena jako Videm. Po cca 13 km dojedete na hraniční přechod Gruškovje/Macelj, kde na Vás již číhá tolik vytoužené Chorvatsko :)

  • Druhá varianta je ta, že nepojedete na Mureck, ale na Maribor po staré cestě mimo dálnici. Je tu jedno malé úskalí - před Mariborem je kruhový objezd, u kterého se kříží dálnice a mimo jiné jím prochází stará cesta do Mariboru. Asi z úsporných důvodů je kruháč na každém vjezdu označen značkou, že je potřeba vinjeta, i když značku dálnice vůbec nepotkáte! Dle informací DARS se řidiči, kteří projedou kruháč z neplacené na neplacenou cestu, nebudou pokutováni. Nějak se mi nechce vypisovat úplně přesný návod na průjezd, protože mám pro Vás přichystána docela podrobná videa (níže). Jinak - nebojte se, že byste se v Mariboru zasekli v zácpě. Jeli jsme tamtudy v dosti exponovaný čas a průjezd byl bezproblémový

Plánek bezplatného průjezdu Slovinskem přes Mureck (modrá. Červenou barvou je vyznačen nový obchvat Ptuje, který vede k dálnici):


Videonávod objetí SLO dálnice - Směr TAM přes Mureck:

Videonávod objetí SLO dálnice - Směr ZPĚT přes Mureck:

Videonávod objetí SLO dálnice - Směr TAM přes centrum Mariboru:

Videonávod objetí SLO dálnice - Směr ZPĚT přes centrum Mariboru:

V Chorvatsku najedete na dálnici A2 a prakticky většinu cesty k moři pojedete po dálnicích. Ale abyste se k tomu moři dostali, na dálničním obchvatu Zagrebu se držte směr Split. Na dálničním křížení Lučko najedete na dálnici A1 a jedete k moři.

HR
HR

Cesta autem - Standardní trasa přes Maďarsko - bez slovenské známky, bez maďarské známky

Itinerář jsem umístil zvlášť. Itinerář průjezdu CZ-SK-H-SLO-HR